ChatGPT w pigułce!

ChatGPT to najnowsze odkrycie 2022. Od kilku miesięcy wzbudza zainteresowanie na całym świecie. Stawia pytania o plagiat i prawa autorskie, podważa autorytety, krótko mówiąc, budzi wiele kontrowersji. Ale do rzeczy! Cóż to takiego?

Chat GPT – to chatbot napędzany sztuczną inteligencją (OpenAI) – oparty na modelu językowym GPT (ang. Generative Pretrained Transformer)

fot. storyset/Freepik

Brzmi naukowo. Dlatego rozwinę, upraszczając to pojęcia. Rozwiązanie to, stworzone przez firmę OpenAI, umożliwia automatyczne generowanie tekstów na podstawie danych wprowadzanych przez użytkownika. Model językowy, bo tak się go określa, został „wyuczony” na ogromnym zbiorze danych, dla którego bazą były artykuły z Wikipedii, zgromadzone do 2021 – podobno ponad 8 milionów.

ChatGPT, oparty na „samouczących się” sieciach neuronowych, posiada zaawansowaną umiejętność do „przewidywania” słów, zdań i zwrotów na podstawie wpisu poprzedzającego. Jest przede wszystkim używany do badań nad uczeniem maszynowym i językiem naturalnym. Stąd tak duże zainteresowanie wśród nas, nauczycieli języków obcych. Może być też przydatny do generowania odpowiedzi na pytania użytkowników w systemach obsługi klienta, tworzenia odpowiedzi automatycznych dla chatbotów, pisania odpowiedzi w konwersacjach online z ludźmi, tworzenia treści do chatbotów gry komputerowej lub aplikacji mobilnej i znowu, dla nas, językowców do tworzenia automatycznych tłumaczeń.

Krótko mówiąc, model ChatGPT jest bardzo elastyczny i może być używany w wielu różnych sytuacjach, w których potrzebna jest umiejętność rozmowy z ludźmi. Jak napisałam wcześniej, może mieć wiele różnych zastosowań. ChatGPT świetnie radzi sobie z generowaniem wszelakich tekstów. Potrafi napisać pełne wypracowanie czy esej, przygotować projekt, napisać wiersz lub nawet zdać wymagający egzamin. Potrafi żartować, ironizuje i stosuje sarkazm. Niewątpliwie jest narzędziem o naprawdę dużych możliwościach.

Zapytałam czatbota – co to jest chatGPT i o to co dostałam. Wnioski można wyciągnąć samemu.

What is chatGPT?

I am ChatGPT, a language model created by OpenAI. I am designed to understand and generate human-like responses to natural language input. I have been trained on vast amounts of text data using deep learning algorithms, which allows me to generate coherent and contextually relevant responses to a wide range of questions and prompts. I can assist with a variety of tasks, such as answering questions, generating text, providing recommendations, and much more.

Jak skorzystać z Chat GPT?

Aby móc skorzystać z ChatGPT, należy się zarejestrować na chat.openai.com i po zatwierdzeniu danych otrzymanych w mailu weryfikacyjnym, można już rozmawiać z chatem, zadając mu pytania również w języku polskim.

Sztuczna inteligencja (SI) to przyszłość, ale jak każdy tego typu produkt, może być wykorzystywany w dobrej i złej wierze. Nie można bagatelizować zagrożeń płynących z jej wykorzystania. Idealnym przykładem na to są możliwości ChatGPT wspomniane powyżej.

DetectGPT to kolejne narzędzie od OpenAI, które ma za zdanie wykryć czy tekst został utworzony przez człowieka czy SI. Według producentów, pozwoli zredukować liczbę oszustw wykonywanych za pośrednictwem narzędzi korzystających z SI, a także może posłużyć do sprawdzania autentyczności otrzymywanych informacji – sztuczna inteligencja często „kłamie” lub podaje informacje fałszywe, a my niekoniecznie chcemy czy możemy je zweryfikować, przez co łatwo jest uwierzyć w kłamstwa.

Wiele uniwersytetów i szkół zastanawia się nad wdrożeniem i wykorzystaniem ChatGPT w procesie nauczania, ale póki co każdy się z nim powinien na swój własny sposób oswoić. Niestety, wykorzystanie czatu w nieodpowiedni sposób może mieć swoje konsekwencje. Lepiej więc nauczyć się korzystać z niego w odpowiedni sposób i oswoić czat tak, jak oswoiliśmy jako ludzkość, maszynę parową, elektryczność, smartfon czy IoT. I grunt to „inteligentnie” zweryfikować poprawność wygenerowanych informacji.

W kolejnym wpisie omówię kilka zastosowań czatu na zajęciach językowych.

Źródła:


https://www.dobreprogramy.pl/detectgpt-czyli-kontra-do-chatgpt-nowe-wazne-narzedzie,6861147350944416a

https://mediaclick.pl/chatgpt-co-to-jest-i-jakie-moze-miec-zastosowanie/